ابزار دستی و کاربرد آنها در صنایع مختلف

ابزارهای دستی ابزارهایی هستند، پر مصرف و با استفاده های گوناگون در صنایع مختلف، که در تنوع زیادی تولید می شوند.ابزارهای دستی در کارگاه های تولیدی، صنعتی، مکانیکی، آهنگری و … حتی در منازل نیز مورد استفاده قرار می گیرند. و وجودشان برای انجام کارها ضروری است.
ابزارآلات دستی همان طور که از نامشان پیداست. با استفاده از نیروی دست کار می کنند. البته تولیدکنندگان این نوع ابزارها، با در نظر گرفتن این مسأله، ابزارآلات دستی را با طراحی ارگونومیک تولید می کنند. تا هنگام کار کردن، با آنها کمترین میزان آسیب به دست کاربر وارد شود.

متر،چکش،آچار،کیف ابزار ،ttfe.ir، 09125000923
پیچ گوشتی و فاز مترو آچار آلاتttfe.ir، 09125000923

انواع ابزارهای دستی:

ابزارهای دستی در گروه های مختلفی قرار دارند. مانند آچارآلات، انبرها، پیچ گوشتی، آچارآلات کارگاهی، ابزارهای برش دستی، ابزارهای اندازه گیری، ابزارهای دستی عمومی، جعبه بکس، بکس، دسته بکس و … گروه بندی می شوند. در زیر به ترتیب با هر یک از این ابزارها آشنا خواهیم شد

ابزار آلات دستی ،انبر دست،انبر قفلی،ttfe.ir،09125000923
ابزار ساختمانی، ابزارهای دستی و عمومی ،ttfe.ir، 09125000923

انبر دست

انبر دست ابزاری است،که از خانواده ابزارآلات دستی است. که از دو اهرم، با یک محور و برای کاربردها و اهداف، گوناگون طراحی شده است. از جمله کاربردهای این ابزار دستی، می توان به استفاده آن در صنعت الکترونیک، برق و در صنایع تاسیساتی ساختمانی، برای لوله کشی و … اشاره کرد. در واقع طیف وسیعی از این گونه ابزارها، در خانواده انبر دست قرار می گیرند. و کارهایی از لخت کردن و بریدن انواع سیم برق، تا گرفتن وسایل و بریدن و خرد کردن، آنها را انجام می دهند.

انواع انبر

انبردست،سیم چین،دم باریک،انبر کلاغی،گاز انبر (گاز آرماتور)،انبر قفلی،انبر پرچ،انبر خار باز کن،انبر خار جمع کن،سیم لخت کن

انبرقفلی

انبر قفلی نوعی انبر است. که می توان فاصلهٔ بین دو فک، آن را با استفاده از پیچ استوانه ای، که در انتهای آن قرار دارد تغییر داد. و سپس آن را قفل کرد. کاربرد معمول این انبر، در گرفتن قطعات و باز کردن پیچ‌هایی است. که سر آنها خراب شده‌است. همچنین برای نگه داشتن ابزارآلاتی، که نیاز به بستن یا باز کردن، آنها از دو جهت می باشد، به کار می رود.انبر قفلی در جعبه ابزار تمامی حرفه ای ها جای دارد. و مانند تمامی انبرها عمل می کند، و به نگهداشتن اجسام کمک می کند.

انواع انبرقفلی

انبر قفلی صفحه گیر،انبر قفلی ورق گیر،انبر قفلی با ضامن آلمانی،انبر قفلی فیلتر باز کن

چکش

چکش یکی از ابزارهای دستی عمومی است. وسیله ای برای وارد کردن ضربه های ناگهانی، به یک شیء است. عمده استفاده چکش، برای کوبیدن میخ، آهنگری فلزات، ضربه زدن، به انواع قلم و همچنین شکستن اجسام مختلف است. این ابزار که در انواع گوناگونی هم ساخته می شوند در بسیاری از مشاغل کاربرد دارد.
چکش از یک قسمت سَری، از جنس فلز و یک دسته غیر فلزی (برای جذب ضربه وارده) تشکیل شده است که با یک گوه مخصوص یا با چسب یا به وسیله هر دو به هم متصل می شوند. قدرت یک چکش از وزن قسمت سری و همچنین طول دسته آن حاصل می شود.

انواع چکش

چکش مسی،چکش دوشاخ،چکش مهندسی،چکش پوسته زدا،چکش نجاری،چکش سر گرد،چکش جوش زدا،چکش آجر،چکش برق کاری،چکش نرم،چکش پونز،چکش آهنگری

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی نیز یکی از ابزارهای پرکاربرد است. برای باز و بسته کردن پیچ ها، در اندازه های مختلف کاربرد دارد. برای باز و بست کردن پیچ ها، شاید یک پیچ گوشتی دو سو (سرتخت)، و یک پیچ گوشتی چهارسو مشکل شما را حل کند. ولی اگر می خواهید، در شرایط خاص جهت باز و بست پیچ های غیر معمول به دردسر نیافتید. حتما یک پیچ گوشتی ستاره ای، پیچ گوشتی شش گوش و یک ست پیچ گوشتی ساعتی، هم تهیه کنید. پیشنهاد می کنیم پیچ گوشتی ها، را از نوع ضربه خور انتخاب کنید.

کاتر

در میان ابزارهای ضروری جعبه ابزار، کاتر را فراموش نکنید. از کاتر می توان برای بریدن موکت و حتی پنل های ،پیش ساخته استفاده کرد. برای حفظ امنیت، کاتری را انتخاب نمایید. که به دکمه قفل کن اتوماتیک مجهز باشد.

متر

متر در اواسط قرن ۱۸ اختراع شد. و برای اندازه گیری طول کاربرد دارد. برای انجام کارهای ساده یک متر فلزی، یا روکش دار پی وی سی ۵ یا ۱۰ متری مناسب است. البته امروزه و با پیشرفت تکنولوژی متر لیزری، هم ساخته شده است. که کار اندازه را بسیار راحت تر کرده اند.

تراز

تراز ابزاری است، برای سنجش زاویه قرار گیری افقی اجسام ،روی دیوار و یا تعیین کجی یا راستی، دیوار خانه ها است. و بیشتر در ساختمان سازی کاربرد دارد. تراز از یک حباب که درون مایع شناور است. و داخل یک حباب شیشه ای قرار دارد. و برای نمایش زاویه استفاده می شود.

جعبه ابزار

جعبه‌ ابزار آلات دستی خانگی و عمومی، وسیله‌ای است. که چه بخواهید خانه‌ی خود را تعمیر کنید. یا بخواهید به یک خانه‌ی جدید و نوساز بروید، برای شما لازم است. این جعبه ابزار می‌تواند شامل، ابزار دستی کوچک و عمومی باشد. که برای استفاده‌ روزانه به کار می‌رود. 

نام بعضی از ابزار:

آچار،آچارآلات، چکش،پیچ گوشتی و فازمتر، انبر، انبر پرچ ،اره، کاتر،گیره و پیچ دستی ،سنبه ،سوهان و سنباده، مفتول بر، مهره شکن و پولی کش ،لوازم روانکاری ،ابزار نقاشی ساختمان ،قلم ساختمانی ،منگنه کوب،میخ کوب، شعله افکن ،تلمبه ،گونیا،بالابر زنجیری و پولیفت ،ماله ،رنده دستی ،فرغون ،تبر، بیل ،کلنگ ،تجهیزات دقیق اندازه گیری ،کیف ابزار ،دستکش ایمنی ،تراز ،قیچی‌،قیچی ورق بر، چاقو ،ابزار باغبانی، ابزار یراق آلات، چرم دوزی،ابزار ساختمانی،ابزار نجاری،ابزار دستی و غیره … میباشد.برای قیمت ابزار دستی، با مشاوران ما در تامین تجهیزات فنی اتحاد تماس بگیرید.

ابزار و یراق  چیست ؟

به مجموعه وسایل فلزی، که با ذوب کردن فلز و شکل دادن با قالب ساخته شده است، یراق نامیده میشود.در زندگی از ابزاریراق بسیار استفاده میکنیم. مانند دستگیره در ،شیر آب ،شیر گاز و …است. وارد کننده ابزار و یراق ،فروشنده ابزار و یراق و توزیع کننده ابزار و یراق، متخصص در این زمینه هستند.

ابزار نیز به مجموعه وسایلی، که انجام کار ها را برای ما راحت میکند، گفته میشود. هر کاری ابزار مخصوص به خود را دارد.